Przepisy ogólne
§ 1
1. Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych, zwane dalej Kolegium, zostało powołane w 1997 roku i pierwotnie działało pod nazwą Konferencja Dziekanów Wydziałów Mechanicznych. Pod obecną nazwą Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych działa od 2010 roku i jest organem przedstawicielskim wydziałów lub innych jednostek organizacyjnych (np. instytutów) o profilu mechanicznym (prowadzących kształcenie lub badania naukowe w zakresie szeroko rozumianej dyscypliny inżynieria mechaniczna) funkcjonujących w polskim szkolnictwie wyższym i nauce, zwanych dalej Jednostkami.
2. Celem Regulaminu Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych, zwanego dalej Regulaminem, jest określenie zadań i zasad funkcjonowania Kolegium, wyboru jego władz oraz sposobu podejmowania decyzji.
3. Podstawę prawną Regulaminu stanowi ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późniejszymi zmianami), zwana dalej Prawem o szkolnictwie wyższym.
4. Kolegium jest dobrowolnym zrzeszeniem kierowników Jednostek, w szczególności dziekanów wydziałów o profilu mechanicznym polskich uczelni technicznych, zwanych dalej Kierownikami.
5. Kolegium realizuje swoje cele i zadania zgodnie z wolą swoich członków oraz przepisami Regulaminu, wspierając merytoryczne działania organów władzy publicznej w zakresie badań naukowych i realizacji procesu kształcenia, współpracując z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Komisją Akredytacyjną, Radą Doskonałości Naukowej, Narodowym Centrum Nauki, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Komitetem Ewaluacji Naukowej oraz innymi podmiotami działającymi w obszarze wyższego szkolnictwa technicznego, samorządami terytorialnymi i gospodarką.
6. Działalność Kolegium nie narusza ani autonomii Jednostek, których kierownicy wchodzą w skład Kolegium, ani autonomii uczelni w skład których wchodzą te Jednostki.
7. Siedzibą Kolegium jest siedziba tej Jednostki, której kierownik w danej kadencji pełni funkcję Przewodniczącego Kolegium.
8. Obsługę administracyjną Kolegium, w tym utrzymanie serwisu internetowego Kolegium, zapewnia ta Jednostka, której kierownik, w danej kadencji pełni funkcję Przewodniczącego.
Cele i zadania Kolegium
-
§ 2
1. Do głównych celów działalności Kolegium należy:
1) integracja środowiska jednostek o profilu mechanicznym polskich uczelni akademickich;
2) upowszechnianie doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze działalności dydaktycznej, naukowej i organizacyjnej;
3) podnoszenie wiedzy członków Kolegium dotyczącej różnych aspektów działalności Jednostek;
4) uzgadnianie wspólnego stanowiska w sprawach interesujących Jednostki i prezentowanie go odpowiednim instytucjom.
2. Zadaniami Kolegium są:
1) koordynowanie działań i współpraca w zakresie prowadzonej działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej i organizacyjnej;
2) występowanie w imieniu zrzeszonych Jednostek w sprawach ich dotyczących wobec organów władz państwowych, samorządowych i władz uczelni;
3) opracowywanie opinii i stanowiska w sprawach dotyczących funkcjonowania zrzeszonych w Kolegium Jednostek;
4) poszukiwanie nowych form współpracy naukowej pomiędzy zespołami badawczymi zrzeszonych Jednostek;
5) podejmowanie wspólnych działań w celu podnoszenia jakości kształcenia;
6) prowadzenie wspólnej polityki w zakresie promocji kształcenia w Jednostkach w kraju i za granicą,
Struktura i władze Kolegium. Prezydium Kolegium
-
§ 3
1. Organami Kolegium są:
1) Zgromadzenie Kolegium, zwane dalej Zgromadzeniem,
2) Prezydium Kolegium, zwane dalej Prezydium.
2. Prezydium składa się z:
1) Przewodniczącego Kolegium, zwanego dalej Przewodniczącym;
2) Wiceprzewodniczącego Kolegium, zwanego dalej Wiceprzewodniczącym;
3) Sekretarza Kolegium, zwanego dalej Sekretarzem.
3. W skład Prezydium wchodzą także z głosem doradczym Honorowi Przewodniczący Kolegium.
4. Na zaproszenie Przewodniczącego w pracach Prezydium mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, inne osoby w charakterze obserwatorów lub doradców.
5. Prezydium, w okresach między posiedzeniami Zgromadzenia, wspiera Przewodniczącego w działaniach podejmowanych w celu reprezentowania interesów Jednostek, których kierownicy tworzą Kolegium i podejmuje decyzje w sprawach, które nie są zastrzeżone dla Zgromadzenia.
6. Posiedzenia Prezydium zwołuje Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący, stosownie do potrzeb.
7. Decyzje Prezydium w uzasadnionych przypadkach mogą być podejmowane z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
§ 4
1. Przewodniczący, Wiceprzewodniczący oraz Sekretarz są wybierani na okres trwania kadencji władz dziekańskich przez Zgromadzenie w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością ważnych oddanych głosów, na pierwszym posiedzeniu w danej kadencji dziekanów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
2. Członkowie Prezydium pełnią swoje funkcje aż do wyboru następców.
3. Prawo zgłaszania kandydatur na członków Prezydium przysługuje wszystkim członkom Zgromadzenia.
4. Na funkcję Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego mogą kandydować osoby pełniące aktualnie funkcję kierownika Jednostki, będące członkami Kolegium.
5. Na funkcję Sekretarza mogą kandydować osoby pełniące aktualnie funkcję kierownika Jednostki lub jego zastępcy lub będące członkiem Zgromadzenia.
6. Funkcji Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego nie mogą w tym samym czasie pełnić osoby zatrudnione w tej samej uczelni.
Zgromadzenie Kolegium
-
§ 5
1. W skład Zgromadzenia wchodzą z głosem stanowiącym kierownicy Jednostek będący członkami Kolegium.
2. Kierownik będący członkiem Kolegium może być reprezentowany w Zgromadzeniu przez swojego zastępcę, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia takiej reprezentacji do Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego lub Sekretarza.
3. Zastępca, o którym mowa w ust. 2, w Zgromadzeniu ma głos stanowiący we wszystkich sprawach.
4. Członkami Zgromadzenia, z głosem stanowiącym, są także: Honorowi Przewodniczący Kolegium oraz Przewodniczący, Wiceprzewodniczący i Sekretarz poprzedniej kadencji.
5. Na zaproszenie Przewodniczącego lub Prezydium w pracach Zgromadzenia mogą uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Rady Doskonałości Naukowej, Komitetu Ewaluacji Naukowej, rektorzy, prorektorzy oraz inni przedstawiciele podmiotów działających w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, samorządów terytorialnych i gospodarki.
§ 6
1. Do kompetencji Zgromadzenia należy:
1) nadawanie kierownikom Jednostek członkostwa w Kolegium;
2) uchwalanie wytycznych do działań Prezydium;
3) zatwierdzania sprawozdania Przewodniczącego z działalności Kolegium;
4) powoływanie i odwoływanie komisji problemowych;
5) podejmowanie innych uchwał na wniosek Prezydium lub Kierowników zrzeszonych
w Kolegium.
2. Zgromadzenie zwołuje Przewodniczący, nie rzadziej niż dwa razy do roku:
1) z własnej inicjatywy,
2) na wniosek Prezydium,
3) na wniosek Kierownika będącego członkiem Kolegium.
3. Posiedzenie Zgromadzenia organizuje wybrany przez nie kierownik Jednostki - członek Kolegium, który powołuje komitet organizacyjny pod swoim przewodnictwem.
4. W skład komitetu, o którym mowa w ust. 3 wchodzi Sekretarz.
5. Termin i miejsce posiedzenia ustala Zgromadzenie, a program posiedzenia zatwierdza Prezydium.
6. Uchwały Zgromadzenia zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów (liczba głosów za jest większa od liczby głosów przeciw), za wyjątkiem spraw osobowych, do których stosuje się bezwzględną większość głosów (liczba głosów za jest większa od sumy liczb głosów przeciw i wstrzymujących się) i głosowanie tajne.
7. W uzasadnionych przypadkach uchwały Zgromadzenia mogą być podejmowane z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
8. Powołując komisje problemowe Zgromadzenie określa: skład osobowy i przewodniczącego komisji, cele i zadania oraz termin realizacji powierzonych zadań.
9. W skład komisji problemowych wchodzą kierownicy Jednostek będący członkami Kolegium (lub, upoważnieni przez nich, ich zastępcy), a przewodniczącym jest członek Kolegium.
10. W uzasadnionych przypadkach członkami komisji mogą być kierownicy jednostek organizacyjnych o innym profilu niż mechaniczny, niebędący członkami Kolegium (lub ich zastępcy).
11. Przewodniczący komisji może zaprosić w charakterze doradców lub obserwatorów inne osoby będące ekspertami w problematyce, którą będzie się zajmować komisja.
12. Przewodniczący komisji zwołuje jej posiedzenia stosownie do potrzeb realizacji powierzonego zadania.
13. Rezultaty prac komisji mają charakter wewnętrzny i mogą być przedstawiane wyłącznie w ramach Kolegium.
Przewodniczący i Honorowy Przewodniczący Kolegium
-
§ 7
1. Przewodniczący kieruje działalnością Kolegium, przewodniczy pracom Prezydium oraz Zgromadzenia, a także reprezentuje Kolegium w kontaktach zewnętrznych.
2. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może upoważnić Wiceprzewodniczącego do kierowania pracami Zgromadzenia lub reprezentowania Kolegium w kontaktach zewnętrznych.
3. Przewodniczący z własnej inicjatywy przedkłada Zgromadzeniu projekty uchwał, występuje o powołanie i odwołanie komisji problemowych, określenie ich celów i zadań lub o zmianę ich składu osobowego.
4. Przewodniczący może występować do organów Kolegium, jak również do poszczególnych Jednostek zrzeszonych w Kolegium w sprawach mających na względzie dobro tych Jednostek.
5. Przewodniczący jest zobowiązany do składania Zgromadzeniu sprawozdania z działalności organów Kolegium oraz działających komisji problemowych, które przedstawia Zgromadzeniu na ostatnim posiedzeniu w danej kadencji.
6. Tytuł Honorowego Przewodniczącego Kolegium przyznaje Zgromadzenie, na wniosek członka Zgromadzenia, większością 2/3 ważnych oddanych głosów (przy obecności, co najmniej połowy uprawnionych do głosowania), osobom, które pełniły funkcję Przewodniczącego Kolegium, co najmniej przez okres 2 kadencji oraz wywarły istotny wpływ na rozwój współpracy między Jednostkami w celu realizacji celów Kolegium określonych w § 2 ust. 1.
7. Tytuł, o którym mowa w ust. 6, jest dożywotni.
Przepisy przejściowe i końcowe
-
§8
1. Wykaz Jednostek, których kierownicy są członkami Kolegium na dzień zatwierdzania Regulaminu przedstawiony został w Załączniku, który stanowi integralną część Regulaminu.
2. Zarówno Regulamin, jak i zmiany do Regulaminu, wchodzą w życie z dniem uchwalenia przez Zgromadzenie, większością 2/3 ważnych oddanych głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyzję podejmuje Zgromadzenie.
Poznań, dnia 19 września 2019 r.
Prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn – Przewodniczący ..............................................................
Prof. dr hab. inż. Tomasz Kubiak – Wiceprzewodniczący .....................................................
Dr hab. inż. Bolesław Karwat – prof. AGH – Sekretarz .........................................................