Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych

KOLEGIUM DZIEKANÓW WYDZIAŁÓW MECHANICZNYCH Polskich Uczelni Technicznych

A+ / A-


33. KONFERENCJA KOLEGIUM DZIEKANÓW WYDZIAŁÓW MECHANICZNYCH POLSKICH UCZELNI TECHNICZNYCH


 

 

W dniach 20-23 października 2017 roku odbyła się kolejna, 33 Konferencja Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych „Badania naukowe i kształcenie na Wydziałach Mechanicznych w Polsce” zorganizowana przez Wydział Mechaniczny Akademii Morskiej w Szczecinie we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Konferencja odbyła się w Szczecinie, na promach, których armatorem jest Unity Line, w Kopenhadze, Malmö i Ystad.

W Szczecinie uczestnicy Konferencji zostali powitani na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przez jego Rektora, dr hab. inż. Jacka Wróbla, prof. ZUT i Dziekana Wydziału - dr hab. inż. Mirosława Pajora, prof. ZUT. Na Wydziale Mechanicznym Akademii Morskiej w Szczecinie uczestników Konferencji powitali: Rektor - dr hab. inż.kpt.ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AM oraz Dziekan Wydziału – dr hab. inż. Zbigniew Matuszak, prof. AM.

 

Zarówno na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie jak i na Wydziale Mechanicznym Akademii Morskiej w Szczecinie uczestnicy Konferencji zwiedzili najważniejsze laboratoria wydziałów.

 

W czasie 33. Konferencji Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych uczestnicy wysłuchali referatów i prezentacji:  

 

- Historia Wydziału Mechanicznego AM w Szczecinie i specyfika kształcenia mechaników okrętowych i elektroautomatyków okrętowych na profilu praktycznym studiów inżynierskich - dr hab. inż. Z. Matuszaka; 

 - Narodowy Kongres Nauki – prof. dr hab. inż. J. Sładka; 

 - Ocena parametryczna Wydziałów Mechanicznych – prof. dr hab. inż. Z. Patera. 

  

  

W podróży promami uczestnicy Konferencji zwiedzili siłownie promów zapoznając się z ich budową i charakterem pracy zatrudnionych tam absolwentów Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie.

  Dokonano też symbolicznych zaślubin uczestników Konferencji z morzem, wrzucając do Bałtyku koło zębate.

Po podróży tunelo-mostem do Kopenhagi uczestnicy Konferencji zapoznali się z historia urządzeń do produkcji środków spożywczych w muzeum Carlsberg oraz z techniczną infrastrukturą miejską Kopenhagi. 

W czasie sesji w Muzeum Techniki i Komunikacji wMalmö zapoznano się możliwościami edukacyjnymi dorosłych i młodzieży przy wykorzystaniu obiektów muzealnych techniki.

 

 W wieczornej sesji w Ales Stenar (Krąg Wikingów) uczestnicy Konferencji zastanawiali się nad pochodzeniem kamieni i celem ich ustawienia. W konferencji brało udział 51 dziekanów i prodziekanów wydziałów o profilu mechanicznym.