Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych

KOLEGIUM DZIEKANÓW WYDZIAŁÓW MECHANICZNYCH Polskich Uczelni Technicznych

A+ / A-

 

2015 – Politechnika Śląska – Wydział Mechaniczny Technologiczny

 

W dniach 19 – 21 lutego 2015 w Ustroniu odbyła się kolejna Konferencja Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych zorganizowana przez Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechniki Śląskiej nt. „Rozwój działalności naukowo-badawczej i kształcenia na wydziałach technicznych”.

 

Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych zrzesza obecnie 36 wydziałów o profilu mechanicznym. Wydziały zrzeszone w Kolegium Dziekanów kształcą 72250 studentów, w tym na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia 54780, na studiach niestacjonarnych 15700 studentów i na studiach doktoranckich 1770. 

 

Obecnie w Polsce na wszystkich rodzajach studiów technicznych kształci się około 330 tysięcy studentów, w tym na wydziałach o profilu mechanicznym 22%. Na studiach stacjonarnych 25% studentów studiów technicznych, z uwzględnienie studentów studiów doktoranckich kształci się na wydziałach mechanicznych. 

 Wydziały mechaniczne zatrudniają łącznie 5055 pracowników, w tym 1173 samodzielnych pracowników (439 profesorów tytularnych, 734 doktorów habilitowanych i profesorów nadzwyczajnych), 2447 doktorów oraz 1435 pozostałych pracowników naukowych i dydaktycznych. 

 

 Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał Prorektor Politechniki Śląskiej ds. Organizacji i Rozwoju prof. Leszek Blacha wspólnie z Dziekanem Wydziału Mechanicznego Technologicznego prof. Arkadiuszem Mężykiem, Wiceprzewodniczącym Kolegium Dziekanów. Prof. Arkadiusz Mężyk przedstawił prezentację o historii i obecnej pozycji Wydziału Technologicznego Mechanicznego w roku jubileuszu 70-lecia istnienia. 

 

 SESJA PLENARNA I - „Nowe uwarunkowania i wyzwania funkcjonowania jednostek naukowych” Prowadzący: prof. Arkadiusz Mężyk (Wiceprzewodniczący Kolegium Dziekanów WMPUT, Przewodniczący Sekcji Mechatroniki KBM PAN)

 

- prof. Adam Mazurkiewicz (Dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji – PIB, Radom) „Problemy transferu technologii do przemysłu”

 - prof. Janusz Uriasz (Polska Komisja Akredytacyjna) „Proponowane zmiany w rozporządzeniu dotyczące oceny jednostek naukowych i akredytacja europejska” 

 - prof. Tadeusz Burczyński (Przewodniczący Komitetu Mechaniki PAN) „Zasady funkcjonowania Komitetów Naukowych PAN” 

 

 SESJA PLENARNA II – „Badania, nauka i dydaktyka” 

 Prowadzący: prof. Arkadiusz Mężyk - prof. Andrzej Seweryn (Przewodniczący Kolegium Dziekanów WMPUT) „Propozycja procedury przeprowadzania przewodów habilitacyjnych” referat wygłoszony przez Sekretarza Kolegium prof. Bolesława Karwata 

 

 DYSKUSJA PANELOWA 

 - prof. Arkadiusz Mężyk „Propozycja utworzenia dyscypliny naukowej Mechatronika” 

 

 WYKŁAD PLENARNY 

 

 SESJA PLENARNA III - „Badania i kształcenie w zakresie mechatroniki” 

 Prowadzący: prof. Eugeniusz Świtoński (członek KEJN) - prof. Zbigniew Pater (Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej) „Lubelska Kraina Mechatroniki - klaster technologiczny i stowarzyszenie” 

 - prof. Arkadiusz Mężyk Badania i kształcenie w zakresie mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Pol.Śl.” 

 - prof. Jerzy Świder (Dyrektor IAPTiZSW, Wydział Mechaniczny Technologiczny Pol. Śl.)  

- Stanisław Nawracaj (Dyrektor SEW-Eurodrive Polska Sp. z o.o.) 

 - Jacek Barszcz (Dyrektor Regionalny B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.) „Współpraca z firmami SEW-Eurodrive oraz B&R w zakresie kształcenia studentów kierunku Mechatronika na studiach II stopnia”. 

 

 Po każdym referacie odbywała się dyskusja, która potwierdziła, że omawiane zagadnienia są bardzo istotne dla środowiska polskich mechaników. Referat prof. Macieja Zabela Przewodniczący Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych ze zrozumiałych względów wzbudził największe zainteresowanie i sprowokował wiele pytań, na które w obecnej chwili nie zawsze są znane odpowiedzi. 

 

W konferencji uczestniczyło 56 dziekanów i prodziekanów wydziałów o profilu mechanicznym. 

 

 Bolesław Karwat – Sekretarz Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych