Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych

KOLEGIUM DZIEKANÓW WYDZIAŁÓW MECHANICZNYCH Polskich Uczelni Technicznych

A+ / A-

 

2015 – Politechnika Częstochowska – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki

 

W dniach 25 – 27 czerwca 2015 roku w Częstochowie odbyła się kolejna Konferencja Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych zorganizowana przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, Politechniki Częstochowskiej nt. „Badania naukowe i kształcenie na Wydziałach Mechanicznych”.

Konferencja odbyła się w dwudziestą rocznicę powołania Kolegium Dziekanów WM PUT jako dobrowolnego zrzeszenia dziekanów wydziałów o profilu mechanicznym.

 

Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych zrzesza obecnie 36 wydziałów o profilu mechanicznym oraz Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN i Instytut Technologii Eksploatacji - PIB Radom.

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonała JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka-Skowron wspólnie z prof. Norbertem Sczygiolem – Dziekanem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, prof. Andrzejem Sewerynem – Przewodniczącym Kolegium Dziekanów WM PUT, prof. Januszem Kowalem – Honorowym Przewodniczącym Kolegium Dziekanów WM PUT oraz Bolesławem Karwatem – Sekretarzem Kolegium Dziekanów WM PUT.

 

W trakcie trzydniowych obrad Konferencji Dziekanów odbyło się pięć sesji plenarnych.

 

Sesja plenarna I 

 Prowadzący - prof. Janusz Kowal 

 - prof. Norbert Sczygiol – Prezentacja Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. 

 - prof. Adam Kulawik – Działalność naukowa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. 

 - prof. Wiesława Piekarska (Pełnomocnik Dziekana ds. Rozwoju) – Społeczna Rada WIMiI. 

 

 Sesja plenarna II 

 Prowadzący - prof. Arkadiusz Mężyk 

 - prof. Janusz Kowal (Sekretarz Sekcji Nauk Technicznych CK) – Działalność Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. 

 - prof. Andrzej Seweryn– Uchwała w sprawie propozycji zmian w Ustawie o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki z dnia 14 marca 2003 r. w części dotyczącej postępowań habilitacyjnych. 

 

 Sesja plenarna III 

 Przewodniczący - prof. Andrzej Seweryn 

 - prof. Ewaryst Rafajłowicz (Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych, Przewodniczący Komisji Nauk Ścisłych i Inżynierskich) 

– Zmiany w kategoryzacji jednostek naukowych w 2017 r. 

 - prof. Michał Malinowski (Komisja Nauk Ścisłych i Technicznych NCN) – Rola Narodowego Centrum Nauki w finansowaniu badań podstawowych. 

 

 Sesja plenarna IV 

 Przewodniczący - prof. Norbert Sczygiol 

 - Ziemowit Słomczyński (Prezes Zarządu SBB ENERGY S.A.) – Młody inżynier na rynku pracy widziany oczami pracodawcy. 

 - Adam Bielawski (Kierownik Agencji Manpower Group Sp. z o. o.) – Inżynier pilnie poszukiwany. Niedobór talentów. Trendy rynku pracy. 

 - Ryszard Jurkowski (Prezes Grupy CMF) – Zapotrzebowanie na absolwentów wydziałów mechanicznych i matematyki stosowanej w finansach i innych firmach nieprodukcyjnych w Polsce.

 

 Sesja plenarna V Prowadzący - prof. Bolesław Karwat 

- prof. Jan Ogonowski (Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej) – Aktualne problemy Uczelni w świetle wymagań PKA.

- prof. Janusz Szmidla – Wydziałowy System Zapewnienia Jakości Kształcenia – sumaryczny wpływ na jakość absolwentów.

- prof. Norbert Sczygiol – Wydziałowy System Oceny Aktywności Publikacyjnej – narzędzie w kategoryzacji wydziałów.

 

Po każdym referacie odbywała się dyskusja, która potwierdziła, że omawiane zagadnienia są bardzo istotne dla środowiska polskich mechaników. Szczególnie burzliwa dyskusja, nie pierwszy raz podczas obrad Konferencji Dziekanów, dotyczyła wystąpienia przedstawiciela Polskiej Komisji Akredytacyjnej prof. Jana Ogonowskiego.

 

W trakcie obrad Konferencji dziekani podjęli dwie uchwały skierowane do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie nowelizacji w Ustawie o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki z dnia 14 marca 2003 r. z późn. zm. w zakresie procedury postępowań habilitacyjnych oraz o spowodowanie zmiany w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 3 października 2014 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz.U. 2014 poz. 1370)i nadanie § 10. 2., która umożliwi prowadzenie na kierunkach technicznych jednolitych studiów magisterskich.

 

Organizatorzy Konferencji zaprezentowali dziekanom bardzo nowoczesną bazę laboratoryjną Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Uczestnicy Konferencji zwiedzali również Klasztor Paulinów na Jasnej Górze wraz z biblioteką klasztorną.

W konferencji uczestniczyło 52 dziekanów i prodziekanów wydziałów o profilu mechanicznym. Kolejna Konferencja Dziekanów WM PUT odbędzie się w listopadzie br. i będzie organizowana przez Wydział Mechaniczny, Politechniki Łódzkiej.

 

Bolesław Karwat – Sekretarz Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych