Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych

KOLEGIUM DZIEKANÓW WYDZIAŁÓW MECHANICZNYCH Polskich Uczelni Technicznych

A+ / A-

 

45. Konferencja Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych „Badania naukowe i kształcenie na Wydziałach Mechanicznych w Polsce”  


W dniach 20-23 listopada 2024 roku odbyła się, zorganizowana przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej,

45 Konferencja Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych

oraz Przewodniczących Rad Naukowych Dyscyplin Inżynieria Mechaniczna pt.: „Badania naukowe i kształcenie na Wydziałach Mechanicznych w Polsce”.

 

W Konferencji na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej wzięli udział dziekani,

prodziekani, a także przewodniczący rad naukowych z polskich uczelni technicznych.

 

Pierwszego dnia odbyło się uroczyste otwarcie konferencji. Zgromadzeni goście wysłuchali wykładu dr Andrzeja Drzewieckiego, radcy prawnego, który jest ekspertem Stowarzyszenia Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL. Wystąpienie dotyczyło ochrony praw autorskich twórców dzieł naukowych i technicznych.

 

Uczestnicy konferencji odwiedzili nowoczesne laboratoria na Wydziale Mechanicznym i poznali potencjał naukowo-badawczy i dydaktyczny jednostki. Dziekani zapoznali się także, z historią Uczelni w Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego.

 

Drugiego dnia konferencji przeprowadzone zostały wybory Prezydium Kolegium Dziekanów na nową kadencję. W wyniku głosowania członków Kolegium w skład prezydium w kadencji 2024-2028 wybrano:

 

• prof. dr hab. inż. Hubert Dębski z Politechniki Lubelskiej – Przewodniczący Kolegium Dziekanów,

 

• dr hab. inż. Mariusz Deja, prof. PG z Politechniki Gdańskiej – Zastępca Przewodniczącego Kolegium Dziekanów,

 

• prof. dr hab. inż. Andrzej Burghardt z Politechniki Rzeszowskiej – Sekretarz Kolegium Dziekanów.

 

Uczestnicy konferencji wysłuchali kolejnego wykładu przedstawiciela Stowarzyszenia KOPIPOL. Prof. dr hab. inż. Mieczysław Poniewski opowiedział zgromadzonym gościom o istotnych z puntu widzenia naukowca aspektach ochrony praw autorskich.

 

Tego dnia zwiedzono również Monaster i Muzeum Ikon w Supraślu. Była to okazja na lepsze poznanie kultury i sztuki związanej z religią prawosławną i regionem.

 

Trzeci dzień konferencji połączony był z obchodami Jubileuszu 75-lecia Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Dziekani wzięli czynny udział w panelach dyskusyjnych: „Nowoczesne nauczanie na wydziałach mechanicznych” oraz „Współpraca nauki z przemysłem”.

 

Uczestnicy konferencji po części oficjalnej udali się do Muzeum Pamięci Sybiru, w którym upamiętniona jest historia ludzi zsyłanych, deportowanych i wyjeżdzających na tereny Syberii w ostatnich kilku stuleciach.